ЗАТОЧУВАННЯ ЛАНЦЮГА
Будь-яка ріжуча гарнітура потребує догляду: регулярно заточуйте ланцюг Вашої мотопили STIHL, щоб забезпечити її повну продуктивність.
ЯК РОЗПІЗНАТИ ЗАТУПЛЕНИЙ ЛАНЦЮГ
Навіть найкращий ланцюг з часом затуплюється. Як наслідок, робота стає більш виснажливою, а мотопила – зношується все більше. Крім того, зростає фізичне навантаження, а результат різання стає все менш задовільним.
Якщо під час роботи з пилкою ви помітили такі ознаки, необхідно заточити або, можливо, навіть замінити ланцюг.
Під час роботи з ланцюговою пилкою ви повинні звернути увагу на наступні ознаки.
П'ять ознак затупленого ланцюга
Ознака № 1
Ланцюг не врізається в деревину без натискання на моторний блок.
Ознака № 2
При розрізанні чи поперечному надрізі деревини ланцюг утворює дрібну тирсу замість великої стружки.
Ознака № 3
Незважаючи на правильне змащення ланцюга та правильне натягування ланцюга в розрізі утворюється дим.
Ознака № 4
Мотопила рухається в одному напрямку, а розпил виходить кривим. Це свідчить, зокрема, про одностороннє затуплення або нерівномірну довжину різців.
Ознака № 5
Під час пиляння мотопила деренчить і підстрибує. Точне використання ускладнене.
Що таке відстань обмежувача глибини?
Відстань обмежувача глибини різу - це відстань між переднім краєм лопатки зуба та верхнім краєм обмежувача глибини. Чим більша ця відстань, тим більше деревини знімається на один зуб.
Відстань обмежувача глибини зменшується при заточуванні зубців ланцюга. Це пов'язано з тим, що під час заточування ріжучий зубець стає коротшим, а також пласкішим через свою форму (вужчим і пласкішим до задньої частини).
Тому, щоб отримати хороший результат пиляння, коли ви заточуєте ланцюг на своїй бензопилі, відстань до обмежувача глибини також необхідно щоразу перевіряти і за необхідності регулювати.
ДОПОМІЖНІ ЗАСОБИ ДЛЯ ЗАТОЧУВАННЯ ЛАНЦЮГА
Витримати всі кути і виміри "на око" дуже складно і вимагає багато практики. Тому STIHL рекомендує використовувати допоміжні засоби для заточування.
Самостійне заточування ланцюгів круглим напилком
Ви можете самостійно заточити ріжучі зубці ланцюга за допомогою круглого напилка. Однак використовуваний інструмент повинен бути придатним для відповідного ланцюга. Якщо ви використовуєте неправильний напилок, ви можете навіть знизити ефективність різу ланцюга. Ми пояснимо вам, як знайти правильний круглий напилок.
Вибір правильного круглого напилка залежить від кроку ланцюга. Кожному кроку ланцюга відповідає певний діаметр круглого напилка.
Вибір правильного круглого напилка для заточування ланцюгів.
По кроку ланцюга визначається певний клас продуктивності мотопили. Крок ланцюга можна легко визначити на всіх ланцюгах STIHL, оскільки на обмежувачі глибини є номер для ідентифікації. Потім ви можете легко знайти потрібний діаметр напилка в таблиці шифрів STIHL.
Якщо цифра на обмежувачі глибини різу більше не читається, крок ланцюга можна відрегулювати за допомогою контрольного шаблону для ланцюга . Крім того, ви також можете вирахувати крок ланцюга. Наприклад, виміряйте відстань від центру однієї заклепки до центру наступної за допомогою штангенциркуля і розділіть результат на два, щоб отримати крок ланцюга в міліметрах. Однак, оскільки крок ланцюга завжди вказується в дюймах, вам все одно доведеться перевести результат у відповідні одиниці: Один міліметр відповідає 0,039 дюйма, а це означає, що ви повинні помножити результат, виміряний в міліметрах, на 0,039, щоб отримати відповідне значення в дюймах. Для розрахованого таким чином значення просто знайдіть відповідний діаметр пилки в таблиці шифрів STIHL:
Маркування на обмежувачі глибини | Альтернативне маркування на обмежувачі глибини | Крок ланцюга | Діаметр круглого напилка |
1 | 1/4 | 1/4" | 4,0 міліметра |
2 | 325 | .325" | 4,8 міліметра |
3 | 3/8 | 3/8" | 5,2 міліметра |
4 | 404 | .404" | 5,5 міліметрів |
6 | P, PM | 3/8" Picco | 4,0 міліметра |
7 | 1/4" Picco | 3,2 міліметра |
Корисно знати
Зверніть увагу, що напилки для ланцюгів мають іншу форму, тобто іншу структуру поверхні, ніж, наприклад, грубі напилки. Тому останні принципово не підходять для заточування пиляльного ланцюга.
ЗАТОЧУВАННЯ ЛАНЦЮГА: ІНСТРУКЦІЯ
1. Підготуйте робоче місце та очистіть ланцюг
Після того, як ви вибрали потрібну круглий напилок, переконайтеся, що ваше робоче місце безпечне. Окрім правильних інструментів, вам потрібно достатньо місця, а для власної безпеки слід носити рукавички з міцного матеріалу.
Очистіть пиляльний ланцюг і перевірте його на наявність пошкоджень. Потім трохи тужче натягніть ланцюг, так зручніше гострити зубці. За допомогою фломастера промаркуйте зразковий зуб, який буде слугувати мірилом для всіх інших зубів.
Переконайтеся, що позначка зносу ще не досягнута. Інакше ми рекомендуємо повністю замінити пиляльний ланцюг.
2. Ведення напилка
Ведіть напилок, тримаючи ручку однією рукою, а іншою рукою проводячи напилком повз зубець пили під час руху вперед. Починаючи зі зразкового зуба, кладіть напилок так у зубець так, щоб під час натискання його можна було провести вздовж зубця зсередини назовні.
Завжди проводьте файл під кутом 90 градусів до напрямної шини. Напилок притискайте тільки тоді, коли проводите вперед – піднімайте напилок, коли відводите його назад. Регулярно злегка повертайте напилок, щоб уникнути одностороннього зносу .
Ланцюги STIHL у стандартній комплектації заточуються під кутом 30 градусів - якщо ви використовуєте допоміжні засоби для заточування, ви можете легко визначити правильний кут за допомогою розмітки на ньому.
Направляйте напилок так, щоб чверть діаметра напилка виступала над верхівкою зуба. Обробіть випрямляючий зуб напилком так, щоб знову отримати ідеальну ріжучу кромку. Це дозволяє уникнути витратного підпилювання з більшим зняттям матеріалу.
3. Перевірка результату підпилювання
Якщо ви бачите відблиски світла на ріжучій кромці, зубець пили ще не гострий.
Тільки тоді, коли відблисків більше немає, можна вважати, що зубець добре заточений.
Після цього заточіть всі зуби з цього боку до однакової довжини. Потім поверніть мотопилу на 180 градусів і заточіть всі зубці з іншого боку. Переконайтеся, що ви довели всі зубці до довжини зразкового зубця.
4. Регулювання обмежувача глибини
Під час заточування пиляльного зуба відстань до обмежувача глибини також автоматично зменшується.
Після заточування всіх зубців необхідно перевірити відстань до обмежувача глибини та за потреби відрегулювати її. Використовуйте обпилювальний шаблон, що відповідає кроку ланцюга, щоб перевірити відстань обмежувача глибини.
Для цього просто покладіть обпилювальний шаблон на пиляльний ланцюг. Якщо обмежувач глибини виступає за шаблон, його треба обробити.
За допомогою плаского напилка горизонтально підпиляйте обмежувач глибини так, щоб він знаходився на одному рівні з обпилювальним шаблоном. У пиляльних ланцюгах з зубцем з виступом, виступ обробляється одночасно з обмежувачем глибини. Коли обмежувач глибини буде на потрібній висоті, підпиляйте вершину обмежувача глибини під кутом, паралельним до сервісної мітки на ланцюзі - не опускайте найвищу точку глибиноміра далі. Будьте обережні, щоб не зачепити плоским напилком свіжозаточений зубець. Занадто низько встановлені обмежувачі глибини підвищують схильність мотопили до віддачі.
Теоретично можна відрегулювати обмежувач глибини і без обпилювального шаблону. При цьому ви весь час працюєте з сервісною міткою. Однак, при заточуванні вручну існує велика ймовірність помилок, тому ми рекомендуємо використовувати обпилювальний шаблон. Увага: Завжди використовуйте плаский напилок для зниження обмежувача глибини, круглі напилки для цього не підходять!
Порада: за допомогою тримач напилка 2-в-1 ви можете одночасно заточити ріжучі зубці ланцюга та встановити обмежувач глибини на потрібну висоту.
М’яка чи тверда деревина? Оптимальне налаштування обмежувача глибини
Обмежувач глибини різу - це частина ріжучого зубця ланцюга. Він визначає, наскільки глибоко зубець проникає в деревину під час пиляння і скільки деревини він зріже. Тому для оптимальної продуктивності пиляння необхідно правильно встановити відстань обмежувача глибини залежно від типу деревини. Ми пояснимо, на що слід при цьому звернути увагу.
Обмежувач глибини та вид деревини мають пасувати один до одного
Кожен вид деревини поводиться по-різному під час розпилювання. Правильно налаштувавши обмежувач глибини, ви можете полегшити роботу собі та своїй пилці. На практиці ми рекомендуємо при покупці ланцюга звертати увагу на види деревини, які будуть в основному розпилюватися.
Тверда деревина чинить більший опір при розпилюванні, ніж м'яка. Для різання твердої деревини відстань обмежувача глибини не повинна бути занадто великою. При різанні м'якої деревини поза періодом морозів відстань може бути збільшена на 0,2 мм. Для цього можна використовувати обпилювальний шаблон з наступним більшим кроком ланцюга. STIHL крім цього пропонує спеціальні обпилювальні шаблони, за допомогою яких можна безпосередньо визначити оптимальну відстань обмежувача глибини для твердої та м'якої деревини.
Крок ланцюга дає зорієнтуватися при виборі відстані обмежувача глибини. У таблиці вище ви можете побачити, наскільки великою має бути відстань глибини різання при твердій деревині.
Ще більше порад і рекомендацій щодо заточування ланцюга
- Для початку промаркуйте зубець фломастером. Маркування допомагає контролювати рівномірність зняття матеріалу. Після двох-трьох рухів напилка, перевірте, як знявся матеріал. Якщо матеріал знімається рівномірно, ви працюєте правильно. Якщо маркування стерлось лише місцями, перевірте, чи використовуєте ви правильний напилок, і переконайтеся, що ви не проводите напилком занадто високо або занадто низько.
- Не використовуйте ланцюг аж доти, доки він зовсім не затупиться. У проміжках між роботами достатньо кількох рухів напилка, щоб знову нагострити ланцюг.
- Підрахуйте кількість ходів напилка і зробіть однакову кількість на кожному зубці, щоб усі зубці були однакової довжини.
- Якщо зубці одного ряду стають коротшими за зубці іншого ряду, це означає, що ви працювали з більшим надавлюванням з одного боку. Вирівняйте довжину зубців, зробивши один або два рухи пилкою на довших різцях.
- Порада: за допомогою тримача напилка 2-в-1 ви можете одночасно заточити ріжучі зубці ланцюга та встановити обмежувач глибини на потрібну висоту.